„Aki birtokolja ezt a lándzsát, és megérti, milyen hatalmakat szolgál, az egész világ jó- vagy balsorsát tartja a kezében.”
Sokan vallják, hogy vallásos jelentősége mellett-hiszen a legenda szerint ez a fegyver ontotta ki Isten fia vérét, az ereklye olyan misztikus erővel bír, amely átformálja tulajdonosa egész sorsát. Bizonyos körökben úgy tartják, hogy a lándzsa az egész világ feletti uralom eszköze lehet.
A katolikus hagyomány szerint Longinusnak hívták a kereszt tövében álló római katonát, aki miután lándzsájával keresztülszúrta Jézus testét, megkönnyítve így haláltusáját, bűnbánatra jutott, és a légióból leszerelve az apostolokhoz csatlakozott. Ezt a döntését a Krisztus halálakor bekövetkező napfogyatkozás csak erősítette. A lándzsa már ekkor egy csoda folytán híressé vált: Jézus lecsorduló vére ugyanis Longinus beteg szemébe kerülve csodás gyógyulást eredményezett. Longinus mikor csatlakozott az apostolokhoz, magával vitte azonban híres fegyverét, amelyet – így a legenda – Szent Péternek ajándékozott, aki magával vitte Rómába.
Sorsát azonban Longinus sem kerülhette el, miután Keleten terjesztette a kereszténységet és ördögöt űzött, a hatóság egy fejedelmet(!) küldött ellene. A fejedelem azonban Isteni beavatkozásra megvakult és csak úgy térhetett vissza látása, ha végzett Longinusszal. Elfogták Longinust, de ő ellenállt minden kínzásnak, kivágott nyelve ellenére is vádakat harsogott, és dárdája segítségével jó néhány légionáriust a halálba küldött. Mivel a halálbüntetést kiszabó helytartó szemébe fröccsent Longinus néhány vércseppje, a helytartó visszanyerte látását. Halála után Longinust szentté avatták.
Egy másik elképzelés szerint Heródes magához ragadta a lándzsát, hisz minden igyekezete arra irányult, hogy megsemmisítsen mindent, ami Jézus isteni mivoltát sugallná. Egy megint másik legenda szerint Aritmetiai József, a végzetes lándzsaszúrás után egy kehelyben felfogta Jézus vérének egy részét, amit ma az egész világ „Szent Grál”-nak nevez, ezután 12 évig börtönbe került, de szabadulása után Britanniába vitte a lándzsát, és a kelyhet és megalapította Glastonbury apátságát, hogy keresztény hitre térítse Britanniát.
Ugyanezt a tárgyat más hagyomány a jelenleg a bécsi Hofburg Múzeumben őrzött „Végzet Lándzsájával” azonosítja. A történet szerint Heléna császárnő találta meg, akitől fiához, Nagy Konstantinhoz került. A kelet-római császárok egymásnak adták tovább a csodafegyvernek hitt lándzsát. Később a frank uralkodók is nagy becsben tartották a lándzsát, Nagy Károly negyvenhét győztes csatában tartotta magasra – legalábbis az udvari történészek szerint, akik feljegyezték, hogy a szerencsét hozó lándzsa egyben az uralkodó végzete is lett: percekkel azt követően, hogy egyszer véletlenül leejtette, meghalt.
A frankoktól a porosz császárokhoz került, így II. Frigyes és Vilmos császár is használta, míg az austerlitzi csata után kis híján Napóleon kezébe került. Csak perceken múlt, hogy az értékes ereklyét el tudták menekíteni Bécsbe, ahol múzeumi tárgy lett belőle. Itt pillantotta meg az ifjú Adolf Hitler 1912-ben. Trevor Travenscorft A Végzet Lándzsája c. könyvében leírja, milyen morbid szenvedély fűzte a Parcival-legendában és a Grál-mondában oly fontos szerepet játszó fegyverhez az okkultizmussal is kacérkodó Hitlert, akinek meggyőződése volt, hogy mágikus erővel bír, és világuralomhoz segítheti
Amikor huszonhat évvel később, 1938-ban bevonult Bécsbe, személyesen vette ki a tárlóból a lándzsát, majd egy külön SS-egységgel Nürnbergbe, a Harmadik Birodalom szellemi központjába vitette. Innen a háború utolsó hónapjaiban egy föld alatti rejtekhelyre menekítették. 1945. április 30-án délután 14 óra 10 perckor William Horn hadnagy az amerikai kormány nevében lefoglalta a Longinus-lándzsát. 80 perccel később, 15 óra 30 perckor Adolf Hitler Berlinben, a Führer-bunkerben öngyilkos lett.
Az egyik kutató -Dr. Feather- Kerekes Tamás- rátalált a pengék közti bemélyedésben a sok fejtörést okozó tárgyra, ami úgy festett, mintha egy vasszög vagy vastag tű. Ezt részben elfedte a lándzsahegynek csaknem felét beborító, feltűnő aranyhüvely, amely szinte szikrázott, de a felirat mégis olvasható volt: ”Az Úr lándzsája és szöge.”
A mítoszok közé tartozik, hogy a lándzsa jelenleg az amerikaiak kezében van, hogy ezzel biztosítsák uralmukat a világ felett, mások úgy gondolják, hogy az antarktiszi jégtakaró alatt várja azt, aki segítségével megteremti a negyedik birodalmat |